Ślub parafianki

Z każdym rokiem w parafii odbywa się coraz mniej chrztów i ślubów, a coraz więcej pogrzebów. Dzień 3 lutego 2008 r. był w parafii dniem radosnym, ponieważ proboszcz o. Mikołaj Szebelan, wraz z o. Anatolem Szymaniukiem z Parafii Św. Pantelejmona w Zaściankach, udzielili ślubu, czyli sakramentu małżeństwa.

Ceremonia ślubna w cerkwi składa się z dwóch części: wstępnego obrzędu zaręczyn i obrzędu ukoronowania, jako właściwego sakramentu małżeństwa.

W pierwszej części - wstępnego obrzędu zaręczyn - głównym elementem jest błogosławieństwo i wymiana ślubnych obrączek, jako zewnętrznego znaku, że kobieta i mężczyzna łączą się ze sobą w małżeństwie z własnej woli i za obopólną zgodą, bez której nie może dojść do sakramentu małżeństwa.

W drugiej części najważniejszym i najwspanialszym momentem jest ceremonia ukoronowania, w czasie której na głowy narzeczonych wkładane są korony. Ten element sakramentu oznacza szczególną łaskę, którą młoda para otrzymuje od Ducha Świętego nim rozpocznie tworzyć nową rodzinę. Korony te są jednocześnie wieńcami radości i koronami męczeństwa, ponieważ każde małżeństwo oznacza poświęcanie się sobie nawzajem. Pod koniec obrzędu poślubieni wypijają wspólnie czarkę wina, symbolizującego cud w Kanie Galilejskiej. Czara ta symbolizuje również fakt, że od tej pory małżonkowie będą dzielić ze sobą wspólne życie.

Script logo